Hızlı Okuma Kursu İzmir

İlk olarak hızlı okuma kursu programlarının okuduklarımızı anlama seviyesini azaltmaktansa, ciddi derecede yükselttiğini belirtmek gerekiyor. Standart okuma hızı ile okuma yapan bir birey bir dakikalık zaman dilimi içerisinde 200 kelime okuduğu zaman okuduğu bölümün %60′ını aklında tutabilirken İzmir hızlı okuma kursu ile hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir kişi bir dakika içerisinde 800 civarında kelime okuduğu takdirde okuduğu yazının %80′inden daha fazlasını hatırlayabilir. Bu durumun temel nedeni de, daha hızlı ve daha verimli okuyunca zihniniz okunan konu ile ilgili bütünlüğü çok daha rahat kavrar, siz de okumaya ayırdığınız zaman ve harcanan enerjiden çok ciddi manada tasarruf sağlamış olursunuz.

Hızlı Okuma Frenleri

Farkında olmadığımı ayrıntıları göz ardı etmeyi iyi bilsek de okuma konusundaki tercihimiz bazı teknik sorunları çözmeye çalışmak okuma hızınız ve verimliliğinizi ciddi düzeyde yükseltir.

Birçok insan ilkokul da okumayı yeni öğrenen çocukların sözcükleri tek tek okuduğu gibi okuma yaparız. Sadece kendisini hızlı okuma konusunda geliştirmiş bir birey ya da gerçekten başarılı bir öğrenci aynı verimsiz okuma alışkanlıklarını sergilemiyor. Örnek vermek gerekirse şimdi bu yazıyı okurken gözlerinizin ne şekilde hareket ettiğinizi düşünün. Bu yazıyı okurken ilk olarak birkaç kelimeyi bir arada görüyor ve okuyor, hemen sonrasında ise zaman kaybetmeden diğer kelime grubuna geçiyor ve okuma böylece devam ediyor. Bu demek oluyor ki her defasında okuduğunuz kelimeleri bloklar halinde okuyorsunuz. Kelimeler üzerinde tek tek duraklamalar yaparak okumuyorsunuz. Bu hızlı okuma teknikleri açısından arzu edilen bir durumdur.

Eğer sürekli olarak ileriye, yani sonraki kelime gruplarına doğru devam etmiyorsunuz. İyi düzeyde anlamadığınızı kaygısına kapıldığınız kelime bloklarına geri dönerek o kelime gruplarını yeniden okuyorsunuz. Bazı zamanlarda da diğer kelime bloklarını atlıyorsunuz. Bu durum ise hızlı okuma teknikleri açısından çözülmesi gereken bir sorundur.

Hızlı okuma kursu İzmir yöntemlerini bilmeyen ve aktif olarak uygulamayan bir okuyucuyu adeta bataklığa saplanmış bir okuyucu olarak niteleyebiliriz. Kısa kelime bloklarını okuyabilmek için haddinden fazla süre kaybeder. Okurken çok sık bir şekilde geriye dönüşler yapar. Bütün bu durumlar okumanın akıcılığı üzerinde olumsuz yönde etkide bulunur, kişinin okuduğu metni iyi düzeyde anlamasını da zorlaştırır. Gereksiz ayrıntılar içinde boğulabilir ve okuduğunuz yazının aslında ne anlatmak istediğini anlayamaz. Bu durum konsantrasyonunu bozar. Bu durumlara ek olarak göz hareketleri sayfa üzerinde düzensiz bir şekilde ilerleyerek okuduğu için göz kasları hızlı okuma tekniklerini uygulayan insanlara göre çok daha fazla yorulur. Saydığımız bütün bu olumsuz etkilerin çok doğal bir sonucu olarak yavaş ve verimsiz bir okuyucu genelde okumayı sevmez.

Hızlı Okuma Kursu İzmir Nasıl Ortaya Çıktı?

İkinci dünya savaşı yıllarında, Alman Hava Kuvvetlerinin elindeki bombardıman uçakları Londra’da şehre bomba atarken, İngiliz ordusu yetkilileri kendi savaş uçaklarını kullanan pilotların ve gözetleme kulelerinde nöbet tutan gözcülerin tepki kabiliyetlerini daha üst düzeylere çıkartmak istediler. Ohio Üniversitesi’nden Dr. Renshaw’ın tarafından geliştirilip kullanıma sunulan ‘takistoskop’ isimli aletle subaylar bu konuda eğitimden geçirildi. Gözün hareket etme ve algılama ile ilgili hızını arttıran bu aletin sahip olduğu mercek, saniyenin 25, 50’si ve 100’ü gibi müthiş hızlarda bazı fotoğraflar ve bir takım şekiller gösteriyordu. İlk başta, herhangi bir şey algılamakta zorlanan subaylar, eğitime devam ettikçe takistoskop içerisinde gösterilen fotoğraf ve şekilleri çok hızlı ve net bir şekilde görmeye, algılamaya başladılar.

Yapılan bu egzersizlerin sonucunda nasıl ki bir atletin bacak kasları yaptığı idmanlarla gelişip daha hızlı koşmasına imkan sağlıyorsa aynı mantıkta gözün görme ve algılama kapasitesinin de yapılacak hızlı okuma çalışmaları ile artabildiği belirlendi. Savaş sonrasında, geliştirilen bu teknik ABD’de daha iyi okuyabilmek için uyarlandı. Fotoğrafların yerine, kelimelerle kullanılarak hazırlanan takistoskop çalışmaları yardımıyla beynin sözcükleri çok daha hızlı bir biçimde algılaması ve bunun sonucunda daha hızlı okuyabilmesi sağlandı. Günümüzde İzmir hızlı okuma kursu çalışmalarında da aktif bir şekilde kullanılan bu teknik yardımıyla katılımcılar aynı zaman dilimi içerisinde daha fazla döküman okuyabildikleri için son derece mutlu görünüyorlar.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma Kursu eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

Hızlı Okuma Kursu İzmir için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okuma Kursu İzmir tıklayabilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu İzmir Karşıyaka için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okuma İzmir Karşıyaka tıklayabilirsiniz

Hızlı Okuma Kursu Antalya için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Hızlı Okuma Kursu Antalya tıklayabilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu Denizli 0 (258) 213 0 999 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okuma Kursu Denizli tıklayabilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu Muğla 0 (252) 213 00 98  -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okuma Kursu Muğla tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :izmir hızlı okuma kursları - etkin hızlı okuma - hızlı okuma teknikleri izmir - hızlı okuma eğitim - alge hızlı okuma -

Yorumlar