HIZLI OKUMA TEKNİĞİ NEDİR?

Bir resme, bir olaya ya da bir karikatüre sadece bakıp geçebiliriz ancak önümüzde olan bir yazıyı okuruz. Aslında bu durumlar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Gözümüz şekilleri görerek beynimize iletir, beyin de gördüğü şekilleri değerlendirir. Sadece okumayı ilk olarak öğrenmeye başladığımız zamandan beri edindiğimiz ve hemen her insanda bulunduğu için fark etmediğimiz bir takım verimsiz okuma alışkanlıklarından dolayı okuma hızımız, gerçekte sahip olduğumuz okuma kapasitesine göre çok aşağı seviyelerdedir. İnsanlar sadece göz ile beyin arasında gerçekleşen bir faaliyet olması gereken okuma işleminde göz ile beyin arasına bir takım gereksiz ve verimsiz alışkanlıklar katarlar. Bazıları başka insanlar tarafından duyulabilecek şekilde (mesela çocuklar) sesli okuma yapar, kimi insanların da okurken sürekli olarak dudaklarının kıpırdadığını görürsünüz, kimileri ise okuduğu metni içinden seslendirerek kelime kelime okur. Saydığımız bu kötü ve verimsiz okuma alışkanlıkları okuma yaparken daha yüksek düzeyde çaba sarf ettirdiği için okurken çok çabuk yorulmaya neden olurlar. Halbuki okuma yaparken ağız, dil, dudak, damak ve gırtlak gibi konuşma ile ilgili olan organların çalışmalarına kesinlikle gerek yoktur. Yavaş bir şekilde okumamızın ilk ve en önemli sebebi gözümüzün aktif görme alanını verimli olarak kullanmamamız yani okuma yaparken her sözcüğe tek tek bakma gereksinimi duymamızdır. Bu şekilde yapılan bir okumada normal genişlikteki bir satırı etkin olarak okuyabilmek için gözümüzü satır üzerinde 8-12 kez civarında hareket ettirmemiz gerekir.

Aslında gözümüzle satıra bir kere baktığımız zaman birden fazla kelimeyi net olarak görebileceğimiz için aynı uzunlukta olan bir satırı 2-3 göz hareketi yaparak çok daha hızlı şekilde okumamız mümkündür. Günümüz dünyasındaki baş döndürücü tempo içerisinde yavaş ve verimsiz okuma alışkanlıklarından dolayı zaman kaybetme gibi bir lüksümüzün olmadığını biliyoruz. Örnek vermek gerekirse ortalama büyüklükteki ve 400 sayfa kalınlığındaki bir kitap içerisinde yaklaşık olarak 96,000 kelime bulunur. Bu kalınlıktaki bir kitabı bir dakikada 150 kelime hızında okuyan birisi 10 saat içerisinde, 500 kelime okuyan 3 saat içerisinde bitirebilir. Son derece basit ancak disiplinli bir şekilde takip edilmesi gereken hızlı okuma eğitimi ile çok fazla zaman kazanılabilir. Okumamızı yavaşlatan ve verimliliğimizi düşüren en önemli psikolojik etken de hızlı bir şekilde okursak anlayamayacağımız kaygısına kapılmaktır. Çevredeki insanların sürekli olarak ´tane tane, anlaşılır şekilde oku´ yada ´daha yüksek sesle oku´ şeklindeki direktiflerini alan bir çocuğun kazandığı bu verimsiz okuma biçimi zaman içerisinde kökleşmiş hale gelir.

Aslında bir dakika içerisinde 6,000 sözcüğü okuyarak küçük yaşta üniversiteye gitmeyi başarabilen Mariel Aragon, yine bir dakika içerisinde 2,500 kelime okuyan ABD Başkanlarından John Kennedy hızlı okuyarak daha iyi seviyelerde anlayabileceğimizin kanıtlarıdır. Hızlı ve etkili okuma tekniklerine bakacak olursak paragraf paragraf okumak, sütunlar şeklinde okumak, çapraz okuma yapmak gibi tekniklerin olduğunu görürüz. Bu hızlı okuma teknikleri arasında anlama açısından değerlendirildiğinde sütun okuma en etkin hızlı okuma tekniğidir. Sütun okuma tekniğinde 3-4 kelimeyi içeren dar bir sütun okurken, sütunun tam orta yerinden bir düz bir şekilde gözleri aşağı doğru kaydırmanız yeterli olacaktır.

Gerekli çalışmaları yapmanız halinde, sütun okuma tekniği ile sütunun tamamını anladığınızı fark edersiniz. Daha geniş sütunlar üzerinde de yine aynı teknikle fakat her bir satır üzerinde kelimeler arasında birer birer atlama yaparak yani 4-5 kelime içeren bir satır üzerinde ikinci ve dördüncü kelimeleri okuyarak sütunu hızlı bir biçimde taramak verimli okuma için yeterli olmaktadır. Gözler diğer kelimelerin tıpkı bir fotoğraf makinesi gibi resimlerini çekecek ve bu resimleri hızlıca beyne ileteceklerdir. Özel herhangi bir yeteneğe sahip olmanız gerekmeyen hızlı okuma tekniği ile okuma yapmak, okuma esnasında konsantrasyon artışının yanı sıra kültür seviyesine ve hızlı okuma egzersizlerini devamlı olarak yapmaya bağlıdır. Bütün bu koşulları yerine getirenler rahat bir şekilde dakikada 1000 kelimelik bir hızla okuma seviyesini yakalayabilirler.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma Tekniği eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi tıklayabilirsiniz

Antalya Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Denizli  Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi 0 (258) 213 0 999 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Muğla Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi 0 (252) 213 00 98  -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Tekniği Eğitimi tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma tekniği günlük hayatta - hızlı okuma tekniği indir - hızlı okuma egzersizleri - hızlı okuma tekniği programı - hızlı okuma tekniği okuma hızını - hızlı okuma tekniği ile okuduklarımızın - hızlı okuma tekniği forum - etkin hızlı okuma -

Yorumlar