Anlayarak Hızlı Okuma Kursları İzmir

Toplumda hızlı okunan şeyin anlaşılamayacağı, iyi anlaşılması için yavaş okunması gerektiği, hızlı okunan bir şeyin çabuk unutulacağı fikri yaygındır. Oysa hızlı okuma dikkatli olursa yavaş okumadan daha yararlıdır. Zaten Anlayarak Hızlı Okumanın kazandırdığı avantajlardan biri de dikkat toplamayı kolaylaştırmasıdır. Bu arada okunan süre kısalır, önemli konulara dönülerek verim artırılabilir. Sesli okumamızı düşüreceği için sessiz okuma tercih edilmeledir.

Okuma anında gözün düz bir çizgide gidip geldiği zannedilse de aslında sıçramalı hareket eder. Çünkü göz sabitken okuma işlemini gerçekleştirir. Bir kelime okurken durur, sonra sıçrayarak diğer kelimeye geçer, hatta bazen geri döner, bazen üst sıralara atlama yapabilir. Okuma anında geri dönmeler anlamadım zannıyla yapılır. Sıçrama hareketleri anında göz bir süre sabit kalır. Sonra diğer sıçrama noktasına geçer. Bu sabitleşme süresinin uzunluğu okuma hızını düşürür.

Anlayarak Hızlı Okuma alışkanlığı olanlarda sabitleşme süreleri kısalmıştır. Normalde her kelime bir sıçrama alışkanlığı kazanılmışken; üç dört kelimede bir sıçrama yapılarak bir satırdaki sıçrama ve sabitleşme sayısı azaltılabilir. Geri dönmeler engellenerek okuma hızı artırılır. Bütün bu işlemler sonucu göz daha az sıçrar, daha kısa süre sabit kalır ve okuma hızı artar. Normal bir insan dakikada 200-300 kelime okurken hızlı okuma alışkanlığı kazanan biri 600-800 hatta 1000 kelime bile okuyabilir. Anlayarak Hızlı Okumada parmakla takip etme hızı azaltmaz, hatta gözün eğitiminde göz hareketlerine yardımcı olacağı için Anlayarak Hızlı Okuma alışkanlığında yardımcı bile olabilir.

Anlayarak Hızlı Okuma Kursları

Anlayarak Hızlı Okuma, adından da anlaşıldığı gibi, normalden daha kısa sürede daha çok şey okuyabilmek, daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tekniğidir. Anlayarak Hızlı Okuma tekniği yıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde ise 1985'lerden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Anlayarak Hızlı Okuma Tekniği emek verildiğinde okuma hızınız ve anlam oranınızda ciddi oranda fark yaratan yeni bir okuma tekniğidir.

Niçin Anlayarak Hızlı Okuma 

Yaşadığımız yüzyıl bir bilgi çağıdır. Bilgi daha hızlı çoğalmakta, bizler ise dakikada 150 kelime ila 300 kelime arasında okuyabilmekteyiz. Oysaki günümüzün aydınları, dakikada ortalama 500 kelime okumamız gerektiğini belirtmektedir.

Zihin olarak okuma hızımızı sınırlandıran bizleriz. Günlük gazeteler, e-postalar, kitaplar, ödevler, iş yazışmaları vb. dökümanların daha Anlayarak Hızlı Okuması yaşam kalitenizin artmasına olanak sağlayacaktır.

Ayrıca, sınavlara hazırlanan öğrenciler Anlayarak Hızlı Okuma teknikleri ile daha hızlı okuyup, daha hızlı anlayarak, sınavlardaki başarılarını artırabilirler. Unutmayın ki, beynimizle gözlerimiz arasında ışık hızında bir iletişim kurulmaktadır. Işık 300.000 km/s hızla ilerlerken, ses 312 km/s ilerler. Beynimiz çok Anlayarak Hızlı Okuma yeteneğine sahiptir, önemli olan onu eğitmektir.


Anlayarak Hızlı Okuma Nasıl Gerçekleşir, Kimler Yaparbilir? 

Tabi ki gözleri ve beyni sağlıklı olan herkes Anlayarak Hızlı Okuma tekniklerini öğrenebilir. Anlayarak Hızlı Okuma becerisi özel bir yetenek değil, geliştirilebilir bir teknik bilgidir. Bilgiyi beceriye dönüştürmenin yolları da öğrenilebilir.

Vücudumuzda bulunan kaslar elbette gözlerimizde de mevcuttur. Öncelikle göz kaslarını geliştirip, daha sonra hızı artırmak ve konsantrasyon teknikleri ile de anlama oranını üst seviyelere çıkartmaktır. Anlayarak hızlı okumanın asıl püf noktası görme alanımızın genişletilmesidir. Yavaş okuyucular sadece 2cm'lik bir alanı görerek okurlar. Bunun anlamı okuyucunun metni kelime kelime okumasıdır. Hızlı okuyucu ise görme alanını genişleterek aynı anda ikişer veya üçer kelime gruplarını görerek okuyabilir. Bu kelime grupları üçer, dörder kelime olarak da artabilir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Anlayarak Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimi için  0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz


İzmir Hızlı Okuma Eğitimi


İzmir Hızlı Okuma Kursları

İzmir Hızlı Okuma

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - anlayarak hızlı okuma - hızlı okuma teknikleri - izmir hızlı okuma - antalya hızlı okuma -

Yorumlar