Hızlı Okuma İzmir

Hızlı ve verimli bir okuyucu olmayı engelleyen en önemli faktörlerden biri okurken sürekli olarak geri dönüşler yapmaktır. Bu sorunun en önemli nedeni de yavaş okumaktır diyebiliriz. Kelime odaklı okumayı alışkanlık haline getirdiğimizde tek bir kelimeyi kaçırmış olsak bile okuduğumuz metinden hiç bir şey anlamayacağımız kaygısına kapılarak kelimelere çok yüksek oranda duyarlılık gösterebiliriz. Hızlı okuma alışkanlığı edindiğimiz zaman da okuduğumuz parça içerisindeki ana düşünceyi kavramayı hedefleyerek okuduğumuz için birkaç sözcüğün kaçırılmış olması parçadaki ana düşünceyi anlamamıza engel olmayacaktır.

Okuma hızımızı ve verimliliğimizi düşüren, etkin bir şekilde anlamayı azaltan, çoğu zaman gözlerimizi gereğinden çok daha fazla yoran faktörlerden biri kelime kelime okuma yapmaktır. Sözcük sözcük okuduğunuz zaman göz her kelime üzerinde ayrı ayrı duraklamalar ve kasılmalar yaparak okur; bu yüzden de çok kısa zaman içerisinde yorulur. Oysa hızlı okuma tekniklerine hakim olanlar kelimeler özelinde değil cümlelerin oluşturduğu anlamları kavramak yani bütünü yakalamak için okuruz.

Aslına bakıldığında okuma faaliyetini sıkıcı bir duruma getiren de bahsettiğimiz bu ilkel ve verimsiz okuma alışkanlığıdır. Okumayı ilk öğrendiğimiz zamanlardan beri bize tane tane oku, anlayarak oku gibi telkinler verilirdi. Aslında bu fazlasıyla yanlış bir düşüncedir. Okuma esnasında önemli olan parça parça değil okunan metnin bütününü anlamaya çalışmaktır. Gösterişli ve güzel bir yapıya bakarken ancak o yapının bütününe odaklandığımız zaman keyif alabiliriz. O yapıyı oluşturan taşlara tek tek bakarak keyif almaya çalışmak genelde tercih edilmez.

Kimi zamanlar da sayfalarca okuruz, okuruz, okuruz ancak okuduğumuz metinden hiç bir şey anlamamış olduğumuzu fark ederiz. Bunu fark ettiğimizde genelde kendimizi başka şeyler düşünürken buluruz. Bu durumun en önemli nedeni de aslında beynimizin çalışma prensipleri ile ilgilidir. Beynimiz bir dakika içerisinde en az 500-600 kelime civarındaki bilgiyi rahatlıkla algılayabilecek hatta sadece algılamakla kalmayıp aynı zamanda değerlendirebilecek kapasiteye sahiptir. Eğer bir dakika içerisinde bahsettiğimiz bu rakamlardan daha aşağıda bir okuma hızınız var ise beynimiz arada kalan bu boşluğu hayal kurarak, kendisine o an için önemli gelen başka düşüncelere dalarak değerlendirir. Tam olarak bu sebepten dolayı gözleriniz okuma yapmaya çalışırken beyniniz çok farklı şeyler düşünmeye başlayabilir. Bu problem de okuma ile ilgili verimliliği düşürür. Hızlı okuma alışkanlığı olanlarda ise zihin bütün enerjisini okumaya odakladığı için başka her hangi bir şey düşünmeye fırsat bulamaz ve bu da okuma ile ilgili verimliliği yükseltir.

Hızlı okuma İzmir de öğreneceğiniz hızlı okuma tekniklerini uygulayarak siz de büyük ölçüde zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Hızlı Okuma ile okuma sırasında beyniniz, hayal kurmak ve başka şeylere odaklanmak yerine okuduğu metnin bütününü görmekle kalmaz, gördüğü bütünü iyi bir şekilde anlamış olur. Bu sayede de sözcük hazneniz ve kişisel bilgi birikiminiz artar.

Günümüz dünyasında bilgi bizi diğer insanların yanında ayrıcalıklı kılan en önemli kriterdir. Bilgiye ulaşmanın en kolay yolu da okumaktır, hiçbir şey bilgi hazinemizi okuma kadar geliştiremez. Hızlı okuma İzmir teknikleri yardımıyla hem kişisel bilgi birikimimiz ve donanımınız artar hem de bilgiye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimi tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi tıklayabilirsiniz

Antalya Hızlı Okuma eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Denizli  Hızlı Okuma eğitimi 0 (258) 213 0 999 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Muğla Hızlı Okuma eğitimi 0 (252) 213 00 98  -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimi tıklayabilirsiniz.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :izmir hızlı okuma kursları - hızlı okuma teknikleri izmir - etkin hızlı okuma -

Yorumlar