İzmir Bornova Hızlı Okuma Kursu

Hızlı okuma, normalden daha kısa sürede daha çok şey okuyabilmek, daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tekniğidir. Yapılan bilimsel araştırmalar yaşamımız boyunca öğrendiğimiz bilgilerin %85ini okuyarak elde ettiğimizi ortaya koymuştur. Bilgi çağında, bilgi bombardımanından sağ çıkabilmek; sınavlara hazırlanırken daha hızlı olabilmek; kitap, gazete ve dergilerdeki malumatları kaçırmamak, okuma hızınız çağın gerektirdiği gereksinimler ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yetersiz kalmaktadır. Şuan ki okuma hızınızla sürekli okusanız da, bu bombardımandan sağ çıkmanız çok zor. Çok okumak için bir çözüm bulmak lazım. Bu çözüm de anlayarak hızlı okuma teknikleri…

Hızlı Okuma Nasıl Olur, Hızlı Okumayı Geliştirmenin Beş Adımı

Birinci Adım: Kelimeleri Tanıma


Tanıma çabukluğu, beynimizin hızıyla ilgilidir. Beynimizin aradığı kelimeyi bulabilme hızı çabukluğuna bağlıdır. Beyin sembolleri sinirler yoluyla gözlerden aldıktan sonra hafızada mevcut sembolleri taramaya başlar ve bulduğu her sembolle aldığı sembolü karşılaştırır. Tam olarak aradığı sembolü bulduğunda tanıma gerçekleşir. İşte bu arada yavaştır. Bazı beyinlerde bu süre daha uzundur.

Hızlı okumanın bu aşamasının temel hedefi gözünüze, ritim ve çeviklik kazandırmaktır. Kelimeleri tanıma aşamasında zihniniz tembeldir ama ilerleyen aşamalarda beyin ile gözün uyumu sağlanacaktır. Böylece beyin daha hızlı bir algılamaya kavuşmuş olacaktır.

Gözünüzün ritimsiz bir şekilde satırların üstünde gitmesini düzeltmek, aynı zamanda yanlış öğrenilen okuma alışkanlıklarının bir kısmından kurtulmayı hedefler. Beyninizi daha hızlı çalışmaya alıştırmak için ilk adım bu aşamada gerçekleşir. Ortalama 7 – 10 gün süren bu kısımda sadece hız odaklı okumaya önem verilmelidir.

Kelimeleri tanıma aşamasında göz kaslarını geliştirmek temel amaçtır. Ritim çalışmasında ( hız odaklı okuma ) ilk başta gözünüz kılavuzun ritmine ayak uyduramaz ama bu aşamanın sonunda gözünüz istenilen ritmi kazanmış olur. Bu aşamada önemli olan hız odaklı okumadır. Bu aşamada çalışma etkin yapılırsa 2kat artış sağlanır.

** Kelimeleri tanımada hız odaklı bir okuma hedefi olduğu için, okumanız hızlandıkça okuma – anlama süreci bundan olumsuz etkilenecektir. Çünkü beyniniz yavaş çalışmaya alışmıştır. Bu aşamada daha hızlı olmak istiyorsanız metinleri tersten hız odaklı okuma yapmanız sizde daha etkili sonuçlar yaratır.


İkinci Adım: Kelimeleri Net Görme


İlk aşamada gözünüz yeterli düzeyde olmadığı için belirsiz olarak gördüğünüz kelimeleri bu aşamada net görmeye başlarsınız.

Beyninizle gözünüz arasındaki uyum, istenilen düzeyde değildir ama göz kaslarınız istenilen performansa ulaşmaya başlamıştır. Beyniniz daha istenilen düzeyde hızlı olmadığı için hız odaklı okuma çalışmasına devam edilmelidir. Bu yüzdendir ki anlama yüzdeniz düşürülüp ritim çalışmalarının ( hız odaklı okuma ) temposu arttırılmaktadır. Göz egzersizlerini yaptığınız için göz kaslarınız çevikleşir. Okuma hızınızda da 2 kat belirgin bir artış olmuştur.


Üçüncü Adım: Kısa Süreli Anlama Dönemi


Anlayarak hızlı okumanın en zor dönemidir. Eğer, gerekenleri yapar ve egzersiz programınızın tamamını uygularsanız çok kısa sürede bu dönemi geçersiniz. 3 – 5 kat ideal anlama gerçekleşir.
Günlük hayatınızda bu aşamayı etkin olarak kullanamazsanız çalışmadan vazgeçersiniz. Geçici sorunu kalıcı haline getirirsiniz. Kendinize biraz değer veriyorsanız yapılanların sonunu getirirsiniz. Bunu yapmak sizin için seçeneklerden biridir ve en kolayıdır…


Dördüncü Adım: İdeal Anlama Dönemi

Verilen programı gereği gibi yaptıysanız, 3- 5 kat hızlı okuyorsunuz ve anlıyorsunuz demektir. Bu aşamadan sonra günlük okuma zamanlarınız olmalı ve bu alışkanlığı daha etkili hale getirmelisiniz. Bu aşamanın sonunda “ ne güzel hızlı okuyorum “ derseniz ve okumayı da bırakırsanız düşüşler kaçınılmazdır. Bundan sonraki süreçte kendinize günlük 15 dakika ( en az ) okuma zamanı ayırırsanız okumanız daha iyi bir düzeye gelecektir. Bunu 21 gün süreyle devam ettirdiğinizde alışkanlığınızı hayatınızın tamamında kullanır hale gelebilirsiniz.
birinci aşamada tanıma çabukluğu beynimizin hızıyla ilgilidir. Beynimiz aradığı kelimeyi, sembolü bulabilme hızı çabukluğu oluşturur. Beyin sembolleri sinirler yoluyla gözlerden aldıktan sonra hafızada mevcut sembolleri taramaya başlar ve bulduğu her sembolle aldığı sembolleri karşılaştırır. Tam olarak aradığı sembolü bulduğunda tanıma gerçekleşir. İşte beyin için bu çabukluk , arada geçen süre artık daha da kısalmıştır. Daha hızlı kavrayabilmek için kelime dağarcığınızı geliştirmelisiniz.


Beşinci Adım: Okuma Kültürünüz

Hızlı okuyarak anlama konusunda kişinin zengin bir kelime dağarcığı olmalıdır. Hızlı okumada dil, göz ve beynin çabukluğu önemlidir. Kelime hazinesi sınırlı olan okuyucular okurken zorluk yaşarlar. İyi okuyucuların hepsinin kelime dağarcığı geniştir.
hızlı okurken anlama sırasında metinde karşılaştığınız size yabancı gelen kelimeler takılmanıza neden olur. Okuma parçasında size yabancı gelen kelimeler ne kadar fazla olursa hızınız o kadar düşer.

Sözcük dağarcığınızı geliştirmek için:

Değişik alanlarda farklı konular içeren kitaplar, dergiler vb. okumalısınız.
Sözlük çalışması yapıp, öğrendiğiniz kelimeleri günlük yaşamda kullanılmalısınız
Okumalarınız sırasında yanınızda sözlük bulundurmak çok faydalı olabilir.

İzmir Bornova Hızlı Okuma Kursu

24 saatlik 'Etkin Hızlı Okuma' eğitiminde katılımcıların başlangıçtaki okuma hızlarını, kurs sonunda 3-4 kat artırıyor. Ayrıca katılımcılar çok hızlı okumanın yanında anlama becerisi de kazanıyorlar. Kurs sonunda katılımcılara başlangıçtaki hızlarını ve eğitim tamamladıktan sonra ulaştıkları hızları gösteren bir başarı belgesi veriliyor.

Anlayarak Hızlı Okuma kursundan kimler yararlanabilir?

→ Okumayı seven, ancak okumak istediklerinin hepsine vakit ayıramayanlar

→ Okumayı sevmeyen, fakat yine de okuması gereken şeyleri olan kişiler,

→ Öğrenciler (ilkokul, lise ve üniversite ayırımı yapılmıyor),

→ Çeşitli meslek gruplarına dahil çalışanlar, işadamları, yöneticiler, doktorlar, avukatlar, bankacılar, vs...

→ Çok hızlı okuma tekniğini getiren kişi

→ Kendini geliştirmek isteyen, her alanda vakit kazanmak isteyen herkes için Etkin Hızlı Okuma semineri faydalı bir süreç yaratıyor.

Neden anlayarak çok hızlı okuma ?

Hızlı okuma, okurken kelimelerin şekillerini değil, yazının temel fikirlerini algılayarak, gözü sütun boyunca belli bir ritimle kaydırarak okumak olarak tanımlanıyor. Bu teknikle okuma öğrenildiğinde, okurken tek tek kelime yerine, beyne bir kerede en az 3-4 kelime (isim, sıfat, fiil gibi) yollanarak beynin, okunan yazıların anlamını daha kolay ve hızlı kavraması sağlanmış oluyor. Anlayarak çok hızlı okuma 24 saat gibi kısa bir sürede öğrenilebilecek basit bir teknik. Katılımcıların seminer sonunda kazanacakları teknikler, 10 temel madde halinde şöyle özetlenebilir: Göz atma, tarama, seçmeli okuma, göz gezdirmeli okuma, ön okuma yani, kaymağını alarak, atlayarak ve çapraz okuma, hızlı okuma, sağ beyinle okuma, fotografik okuma, beyinin alfa dalgalarını artırarak okuma, tam ve etkin anlayarak-dikkatli çok hızlı okuma.

Anlayarak çok hızlı okumanın esasları şöyle sıralanıyor:

→ Gözü daha hızlı bakmaya alıştırma,

→ Gözü daha fazla alanı bir kerede yakalamaya alıştırma,

→ Dudak kıpırdatma, gırtlak oynatma, geriye dönüp tekrar okuma gibi, okumadaki yanlış alışkanlıkları ortadan kaldırma,

→ Gözün sağlıklı durumunu kontrol, gözü yormadan okuma yetisini kazanma,

→ Hızlı okurken anlamayı da en üst düzeye çıkarma.

Anlayarak çok hızlı okumanın faydaları ise; aynı okuma süresi içinde daha çok okuma imkanı elde etme, okunması gerekenleri daha kısa zamanda okuyarak zaman kazanma, daha iyi anlama ve hatırlama, karar verme ve olayları algılamada sürat ve intikal yeteneğini artırma, gözün yorulmasını önleme, daha çok bilgiye daha kısa zamanda ulaşarak kaliteli kariyer ve yükselme imkanını artırma olarak sıralanıyor.

 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz


 slideshow1


İzmir hızlı okuma, hızlı okuma İzmir, İzmir Hızlı Okuma kursu, Hızlı Okuma kursu İzmir, İzmir Anlayarak Hızlı Okuma kursu, Hızlı Okuma Eğitimi İzmir, İzmir Hızlı Okuma Eğitimi, Hızlı Okuma Teknikleri kursu İzmir, İzmir Hızlı Okuma Sertifika, Hızlı Okuma Eğitmeni İzmir, Hızlı Okuma Egzersizleri İzmir ve Hızlı Okuma Teknikleriyle ilgili tüm bilgileri buradan takip edebilirisiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :izmir hızlı okuma - hızlı okuma - hızlı okuma izmir - izmir hızlı okuma eğitimleri -

Yorumlar