Okuma Hızınızı Ne Kadar Artırabilirsiniz?

"Okuma hızımızı ne kadar arttırabiliriz? Bu konuda ulaşılabilecek gerçekçi rakamlar nelerdir?" gibi sorular birçok kişinin kafasını meşgul etmektedir. Aynı zamanda bazı gazetelerde ve televizyon kanallarında bir dakikada 5000 - 10.000 ve hatta 15.000 kelime okuyabilen insanların olduğundan bahsedilmektedir. Bunun doğruluk payı nedir? Ben bu konuda sizlere sağlıklı ve güvenilir bir bilgi verebilmek için geniş bir araştırma yaptım. Aşağıda konu ile ilgili birçok uzmanın görüşlerini sunuyorum: Prof. Dr. Acar Baltaş, "Üstün Başarı" adlı kitabında şunları söylüyor: "Ortalama bir okuyucu dakikada 200-300 kelime okur. Yavaş okuyan birinin hızı dakikada 100-200 kelimedir.

Hızlı okuma ilkeleriyle okuyan bir kimse ise dakikada 600-800 kelime okur." Bu konunun dünya çapındaki uzmanları olan B.A. Blaha ve J.M.Beneft ise şunları söylüyorlar: "Televizyon şovlarını platform gibi kullanan aşırılar bize dakikada on bin, on beş bin, yirmi bin sözcük okuyabileceğimizi söylüyor... Dakikada okudukları onbinlerce sözcükle övünenler var. Boş ve .aptalca bir yalan. Dakikada 20-30 bin sözcük okuyan biri, kitapları şöyle bir karıştırıyor olabilir, ama asla okuyor olamaz Çok az istisna dışında 2000 sözcükten fazlasını okuyup anlamak mümkün değildir... Benim sınıflarımda okuma hızı dakikada 125 ile 900 arasında değişmektedir. Bu, bazı öğrencilerin diğerlerinden yedi kat daha hızlı okuduğu anlamına gelir." Hızlı okuma tekniklerini 1980'de Türkiye'ye ilk defa getiren Reha Oğuz Türkkan'ın ise bu konudaki görüşleri şöyle: "Şu muhakkak ki herkes doğuştaki ve yetişmesindeki yeteneğe göre, en iyi talimden sonra bile "azami" hıza farklı varebilecektir. Bizim kurslarımızı bitirenler, aynı dersleri aldıkları ve aynı egzersizleri yaptıkları halde, kimi 300'lere, kimi 600-700'lere, bir ikisi de 1000 ve 1100'lere varmışlardır. Bu da çok iyi demektir, çünkü başlarken hızları dakikada 80 veya 150 ve bazen de 200-250 kelimeydi. Yani bu eğitimden sonra okuma hızlarını 2, 3 veya 4 katına çıkarmayı başarmışlardır." .

Hızlı okuma testlerinin çoğunda okuyucu, bütün bir romanı mümkün olduğunca çabuk okur ve romanı derinlemesine okumuş kişilere ayrıntılı bir konuşma yapar. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 4000'in üzerinde kişiye verdiğim hızlı okuma seminerlerinden benim edindiğim tecrübe ise şu: Hemen herkesin ilk okuma hızı dakikada 100-250 kelime arasında değişmektedir. Seminerden sonra verilen egzersizlere devam edildikçe kısa zamanda (Üç hafta boyunca günlük bir saatlik çalışmayla) 450-800 kelimeye ulaşılabilmektedir. Kitap .okuma alışkanlığı.. olan ve düzenli olarak okuyan insanlarda bu hız zaman içinde daha da artmaktadır. Tabi ileride üzerinde duracağımız seçmeli okuma veya kaymağını alma tekniği ile özellikle gazetelerdeki hızınızı dakikada 3000-4000 kelimeye çıkarabilirsiniz. Ama bu teknikler ,.atlamalı okuma grubuna girmektedir. Sonuç olarak, şu anki okuma hızınız dakikada 150-250 kelime ise az bir gayretle bunu % 200 hatta % 300 artırabilir ve 450-800 kelimelik bir hızı yakalayabilirsiniz. iyi bir kararlılık sergiler ve düzenli olarak çalışırsanız hızınızı daha da fazla artırabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - anlayarak hızlı okuma - hızlı okuma teknikleri - izmir hızlı okuma - antalya hızlı okuma -

Yorumlar